T.C. Yargıtay Başkanlığı

Geri
Haberler
Rusya Federasyonu Ziyareti

Yargıtay Birinci Başkanı Sayın İsmail Rüştü CİRİT, Danıştay Başkanı Sayın Zerrin GÜNGÖR, Yargıtay Genel Sekreteri Sayın Yusuf Ziyaattin CENİK ve beraberindeki heyet, 11-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında St. Petersburg Uluslararası Hukuk Forumu'na katılmak amacıyla Rusya Federasyonu'na resmi ziyarette bulunmuşlardır. Ziyaret kapsamında Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesi Başkanı Sayın Vyacheslav LEBEDEV ve Rusya Federasyonu Adalet Bakanı Sayın Alexander KONOVALOV ile görüşmeler gerçekleştirilmiş, her iki ülke yargı sistemleri hakkında bilgi alışverişinde bulunulmuştur.

20 Mayıs 2019


İSTANBUL BİLDİRGESİ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL KURULU(A/73/831) VE EKONOMİK VE SOSYAL KONSEYİ (EKOSOK) (E/2019/56) BELGESİ OLARAK YAYIMLANMIŞTIR.

Dünyadaki başlıca hukuk sistemlerini temsil eden 5 kıtadan 30 ülkenin yüksek mahkeme başkanları ve yüksek yargıçlarının katılımıyla 11-12 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen 4. Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi’nde teyid edilen “Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesi” ile geliştirilerek kabul edilen “İstanbul Bildirgesi’nin Etkili Biçimde Uygulanması için Tedbirler” Birleşmiş Milletler Genel Kurulu(A/73/831) ve Ekonomik ve Sosyal Konseyi (EKOSOK) (E/2019/56) belgesi olarak yayımlanmıştır.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu(A/73/831) ve Ekonomik ve Sosyal Konseyi (EKOSOK) (E/2019/56) belgesi için tıklayınız...

İstanbul Bildirgesinin referans olarak gösterildiği uluslararası metinler için tıklayınız...

4. Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi’nin web sayfasına ulaşmak için tıklayınız...

 

26 Nisan 2019


57. Alay Vefa Yürüyüşü

Çanakkale Kara Savaşları’nın 104. yıl dönümü anma törenleri kapsamında 24-25 Nisan 2019 tarihlerinde düzenlenen "57. Alay Vefa Yürüyüşü" programına Yargıtay Birinci Başkanı Sayın İsmail Rüştü CİRİT, Yargıtay Daire Başkanları, Yargıtay Genel Sekreteri ve Yargıtay Üyelerinden oluşan heyet katılmıştır.

26 Nisan 2019


Umman Ziyareti

Umman Yargıtay Başkanı ve Umman Yüksek Yargı Konseyi Başkan Vekili Sayın Sheikh Dr. Ishaq bin Ahmed Al-Busaidi'nin resmi davetlisi olarak, Yargıtay 19. Ceza Dairesi Üyesi Sayın Memiş Selçuk GÜNEY, 11. Hukuk Dairesi Üyesi Sayın Eyüp Sabri BAYDAR ve Birinci Başkanlık Tetkik Hakimi Sayın Mustafa ATEŞ den oluşan yargı heyeti "Fikri Mülkiyet Haklarını Koruma ve Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma" konulu konferansa katılmışlardır.

26 Nisan 2019


Cibuti Yargı Heyeti Ziyareti

Cibuti Yüksek Mahkeme Başkanı Sayın Abdourahman Cheikh MOHAMED ve beraberindeki heyet Yargıtay Birinci Başkanı Sayın İsmail Rüştü CİRİT’in davetlisi olarak 15-19 Nisan 2019 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmişlerdir.

Cibuti Yüksek Yargı Heyeti ziyaret kapsamında Yargıtay Birinci Başkanı Sayın İsmail Rüştü CİRİT'i makamında ziyaret etmiştir. Her iki ülkenin yargı sistemleri hakkında görüşülmüş ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmuştur. Misafir heyet daha sonra Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Zühtü ARSLAN ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mehmet AKARCA tarafından kabul edilmişler, ayrıca Hakim ve Savcı Eğitim Merkezi ve Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü'ne de ziyaret gerçekleştirmişlerdir.

18 Nisan 2019


Soruşturmanın Gereklilikleri ve İnsan Hakları Bağlamında Dijital Deliller Konferansı

Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ile Filistin Devleti Başsavcılığının işbirliği ile 11-13 Nisan 2019 tarihleri arasında Filistin’in Ramallah şehrinde “Soruşturmanın Gereklilikleri ve İnsan Hakları Bağlamında Dijital Deliller” konulu ortak konferans düzenlenmiştir. Konferansa Yargıtay Birinci Başkanı Sayın İsmail Rüştü CİRİT, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mehmet AKARCA, Yargıtay Genel Sekreteri Sayın Yusuf Ziyaattin CENİK katılmışlardır.

16 Nisan 2019


Pakistan Yargı Heyetinin Yargıtay Başkanlığı'nı Ziyareti

Adalet Bakanlığı'nın davetlisi olarak ülkemizde bulunan Pakistan yargı heyeti Yargıtay Birinci Başkanlığını ziyaret etmiş, Yargıtay Genel Sekreteri Sayın Yusuf Ziyaattin CENİK tarafından kabul edilmişlerdir.
Ziyarette iki ülkenin yargı sistemleri görüşülmüş ve karşılıklı hediye takdiminde bulunulmuştur.

10 Nisan 2019


Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü Cirit'in Avukatlar Gününe İlişkin Mesajı

Yargı sistemimizin en önemli güvencelerinden biri, hukuk devletinin olmazsa olmazı ve yargı erkinin temel taşı olan savunma mesleğinin temsilcileri avukatlarımızın Avukatlar Gününü kutluyorum.

İsmail Rüştü Cirit

Yargıtay Birinci Başkanı 

05 Nisan 2019


Prof. Dr. Fikret Eren ile Söyleşi

3 Nisan 2019 Çarşamba günü Yargıtay Başkanlığı Ana Bina Konferans Salonunda Yargıtay Birinci Başkanı Sayın İsmail Rüştü CİRİT'in katılımlarıyla   Sayın Prof. Dr. Fikret EREN tarafından "Söyleşi" programı düzenlenmiştir.

04 Nisan 2019


Fikri Mülkiyet Akademisi Eğitimleri

22 Mart 2019 Cuma günü Yargıtay Konferans Salonunda “Temel Fikri Mülkiyet Oturumu”, 29 Mart 2019 Cuma günü ise Yargıtay Birinci Başkanı Sayın İsmail Rüştü CİRİT’in katılımlarıyla “İleri Düzey Fikri Mülkiyet Oturumu” düzenlenmiştir.

01 Nisan 2019