logo logo

25 Ocak 2018

YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCIVEKİLİ
Halil Adıgüzel

 

15 Eylül 1969 tarihinde Kütahya/Emet'te doğmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1990 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini KKTC’de yedek subay olarak yapmıştır.

Manisa hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Adıgüzel; sırasıyla Konya/Karapınar, Ordu/Kabadüz, Şırnak/Silopi Hâkimliği, Tavşanlı, Giresun ve Muğla Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

24 Şubat 2011 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Halil adıgüzel, Yargıtay Beşinci Ceza Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürmekte iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca gösterilen adaylar arasından, Cumhurbaşkanı'nca 25 Mart 2016 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine atanmıştır.

İngilizce bilen Adıgüzel, evli ve iki çocuk babasıdır.

 


YARGITAY BİRİNCİ BAŞKANI
İsmail Rüştü CİRİT


 

23 Mart 1955 tarihinde Burhaniye’de doğmuştur. İzmir Namık Kemal Lisesini bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1978 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Şavşat’ta yedek subay olarak yapmıştır. 

Burhaniye hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Cirit; sırasıyla Hakkari, Araklı, Ahlat Hâkimliği, Zile Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İnegöl Hakimliği, Kadıköy Hâkimliği ve Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

19.07.2004 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen İsmail Rüştü Cirit, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 10.03.2011 tarihinde Yargıtay Onüçüncü Ceza Dairesi Başkanlığı'na, bu görevini sürdürürken 10.02.2015 tarihinde ilk kez, 11.02.2019 tarihinde ikinci kez Yargıtay Büyük Genel Kurulunca Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilmiş olup halen bu görevini sürdürmektedir.

Evli ve üç çocuk babasıdır.



YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCISI
Mehmet AKARCA

 

21.01.1963 tarihinde Şirvan’da doğmuştur. Karşıyaka Havva Özişbakan Lisesini bitirmiş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1986 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Kütahya’da kısa dönem olarak yapmıştır.

İzmir hakim adayı olarak mesleğe başlayan Akarca; sırasıyla Uşak/Ulubey, Van/Gevaş, Aydın/Sultanhisar Hakimliği, Sivas Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı ile Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

18.01.2010 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Mehmet Akarca, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 21.10.2013 tarihinde Yargıtay Ondördüncü Ceza Dairesi Başkanlığı’na seçilmiştir. Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca gösterilen adaylar arasında Cumhurbaşkanı’nca 18.05.2015 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilmiştir. Evli ve iki çocuk babasıdır.



 

YARGITAY BİRİNCİ BAŞKANVEKİLİ
Mehmet KÜRTÜL

 

   

    01.01.1956 tarihinde Osmaniye’de doğmuştur. Osmaniye Lisesini bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1979 yılında      mezun olduktan sonra, askerliğini Mut ilçesinde yedek subay olarak yapmıştır.

   Osmaniye hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Kürtül; sırasıyla Varto, Çüngüş, Keles Cumhuriyet Savcılığı, Adalet Müfettişliği, Adalet Başmüfettişliği ve Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.
 
   Milli Güvenlik Akademisi 52. Dönem mezunudur. 

   25.07.2005 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Mehmet Kürtül, 27.01.2010-14.09.2016 tarihleri arasında Yüksek Seçim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

  Yargıtay Onaltıncı Hukuk Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürmekte iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 10.10.2017 tarihinde Birinci Başkanvekilliği’ne (Hukuk) seçilmiş olup, halen bu görevi sürdürmektedir.

   İngilizce bilen, yayımlanmış İcra ve İflâs Suçları isimli kitabı ile makaleleri olan Kürtül, evli ve bir çocuk babasıdır.

 

Devamı..



Yargıtay Hukuk Daireleri
 

Ali Seçkin TOGAY
1.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Ömer Uğur GENÇCAN
2.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Mete DUMAN
3.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Sadık DEMİRCİOĞLU
4.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Erdoğan BUYURGAN
5.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Fahri AKÇİN
8.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Mehmet ÇAMUR
9.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Halil ÖZDEMİR
10.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Ahmet ÖZGAN
11.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Ayhan TUNCAL
12.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Ali Selman ERKUŞ
13.Hukuk Dairesi Başkanı
 
H.Nesrin YILMAZCAN
14.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Muammer ÖZTÜRK
15.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Cemal BAŞ
16.Hukuk Dairesi Başkanı
 
A.Şahabettin SERTKAYA
17.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Mehmet Bülent SELÇUK
19.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Rıza SARITAŞ
20.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Mesut BALCI
21.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Seracettin GÖKTAŞ
22.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Faruk GÖK
23.Hukuk Dairesi Başkanı
 
 

Yargıtay Ceza Daireleri
 

Ali ALTINKAYA
1.Ceza Dairesi Başkanı
 
Haydar Sami KUZU
2.Ceza Dairesi Başkanı
 
Osman ATALAY
3.Ceza Dairesi Başkanı
 
İbrahim ŞAHBAZ
4.Ceza Dairesi Başkanı
 
Şakir AKTI
5.Ceza Dairesi Başkanı
 
Erkan ÖZTÜRK
6.Ceza Dairesi Başkanı
 
Mehmet MUTLU
7.Ceza Dairesi Başkanı
 
Haydar METİNER
8.Ceza Dairesi Başkanı
 
Burhan KARALOĞLU
9.Ceza Dairesi Başkanı
 
Hüsnü UĞURLU
10.Ceza Dairesi Başkanı
 
Hüseyin EKEN
11.Ceza Dairesi Başkanı
 
Ahmet ER
12.Ceza Dairesi Başkanı
 
Vuslat DİRİM
13.Ceza Dairesi Başkanı
 
Mustafa DEMİRDAĞ
14.Ceza Dairesi Başkanı
 
Sami ÖZTÜRK
15.Ceza Dairesi Başkanı
 
Eyüp YEŞİL
16.Ceza Dairesi Başkanı
 
Mustafa Kemal SEMERCİOĞLU
17.Ceza Dairesi Başkanı
 
Ziya DİNLER
18.Ceza Dairesi Başkanı
 
Ramazan ÖZKEPİR
19.Ceza Dairesi Başkanı
 
İlmettin KÖKLÜ
20.Ceza Dairesi Başkanı

alt menu ikonları
kurumsal kimlik
alt menu ikonları
haber arşivi
alt menu ikonları
duyuru arşivi
alt menu ikonları
sağlık hizmetleri
alt menu ikonları
e-posta
alt menu ikonları
uluslararası belgeler
Yargıtay © Web&Grafik Tasarım